top of page
  • Writer's picture6 News Australia

Victoria Decides: Seat-by-seat guide for state election 2022

Updated: Nov 9, 2022

A comprehensive list of every single candidate in every single lower house electorate.

This is a seat-by-seat guide on every single electorate in the Victorian Legislative Assembly, the state's lower house.


We'll look at who has the backing of who, where you might have seen them on the ballot paper before, and what candidates will likely get up on a two-party-preferred basis - plus more!

 

For a guide to the upper house, click here.


For full coverage of the Victorian election, click here.

 

IMPORTANT: Not all candidates have been announced yet, so check back here for updates throughout the election campaign.


The order of candidates listed here does NOT necessarily reflect ballot paper order.


Many of the candidates listed have hyperlinks attached to them - click them to see more coverage of them from 6 News.


If you believe we've forgotten a candidate or gotten something wrong, please don't hesitate to DM us on social media - @6NewsAU - or email contact@6newsau.com


With that being said, enjoy the list!

 

GUIDE:


AVP Angry Victorians Party

AJP Animal Justice Party

AFP Australian Federation Party

ALP Australian Labor Party

CAP Companions and Pets Party

DLP Democratic Labour Party

DHJP Derryn Hinch's Justice Party

FFP Family First Party

FFV Family First Victoria

FP Freedom Party of Victoria

HAP Health Australia Party

INDP Independence Party

IND Independent

IND A1 Independent (AustraliaOne-affiliated)

IND CON Independent (Conservative-affiliated)

IND FUS Independent (FUSION-endorsed)

IND SA Independent (Socialist Alliance-endorsed)

IAPA Indigenous-Aboriginal Party of Australia

LCP Legalise Cannabis Party

LDP Liberal Democrats

LIB Liberal Party

NAT National Party

NDP New Democrats

PHON Pauline Hanson's One Nation

RP Reason Party

RDSDA Restore Democracy Sack Dan Andrews Party

SFF Shooters, Fishers and Farmers

SAP Sustainable Australia Party

GRN The Greens

TMP Transport Matters Party

UAP United Australia Party

VP Victorians Party

VS Victorian Socialists


* = Incumbent MP

 

Albert Park


ALP Nina Taylor

LIB Lauren Sherson

GRN Kim Samiotis

AJP Cassandra Westwood

IND Georgie Dragwidge

LDP Lance Smart


RETIRING


- Nina Taylor is a current Southern Metropolitan MLC but has been preselected for Albert Park



Altona (seat abolished)


RETIRING

ALP Jill Hennessy



Ashwood


ALP Matt Fregon

LIB Asher Judah

GRN Peter Morgan

AJP Milton Griffiths

IND Michael Doyle

IND Lynnette Saloumi



Bass


ALP Jordan Crugnale*

LIB Aaron Brown

NAT Brett Tessari

GRN Calum Bugbird

AJP Elly Mousellis

IND Meg Edwards

IND Jeni Jobe



Bayswater


ALP Jackson Taylor*

LIB Nick Wakeling

GRN Nadia Sirninger Rankin

AJP Alyssa Wormald

FP Chris Field

IND Chloe Mackallah

LCP Ashley Heap


- Nick Wakeling is the current member for the abolished seat of Ferntree Gully



Bellarine


ALP Alison Marchant

LIB Donnie Grigau

GRN Rachel Semmens

AJP Adam Cardilini

DHJP Brett Ritchie

IND Sarah Fenton


RETIRING



Benambra


LIB Bill Tilley*

ALP Mark Tait

GRN Luke Brady

AJP Mike Fuery

IND Jacqui Hawkins

LDP Dean Rossiter



Bendigo East


LIB Darin Schade

GRN Michael Tolhurst

AJP Vyonne McLelland-Howe

IND James Laurie

PHON Ben Mihail


- James Laurie ran as an AustraliaOne-endorsed independent in the seat of Bendigo at the 2022 federal election



Bendigo West


ALP Maree Edwards*

LIB Ken Price

GRN James Searle

AJP Victoria Maxwell

IND Matthew Bansemer

IND Marilyn Nuske

LCP Wayne Taylor


- Matthew Bansemer ran for the Lib Dems at the 2022 federal election in the seat of Bendigo



Bentleigh


ALP Nick Staikos*

LIB Debbie Taylor-Haynes GRN Alana Galli-McRostie

AJP David Harris

IND FUS Simon Gneislaw



Berwick


LIB Brad Battin

ALP Malik Zaveer GRN Hayley Perry

AJP Katherine Dolheguy

FP Kerry Haupt


- New seat

- Brad Battin is the current member for the abolished seat of Gembrook



Box Hill


ALP Paul Hamer*

LIB Nicole Ta-Ei Werner

GRN Joanne Shan

AJP Sebastian Folloni

IND Cameron Liston

IND Wayne Tseng



Brighton


LIB James Newbury*

ALP Louise Crawford

GRN Sarah Dekiere

AJP Alicia Walker

IND John Tiger Casley

IND Felicity Frederico

IND Sally Gibson



Broadmeadows


ALP Kathleen Matthews-Ward

LIB Baris Duzova

GRN Joe Agilus

AJP Candace Feild

IND Mohamed Elmustapha

IND SA Arie Huybregts

RP Ben Sutter

VS Omar Hassan


RETIRING

ALP Frank McGuire



Brunswick


GRN Tim Read*

ALP Mike Williams

LIB Minh Quan Nguyen

AJP Rachel Lamarche

IND George Georgiou

RP Shea Evans

VS Nahui Jimenez



Bulleen


ALP Ian Rogers

GRN Kellie Stafford

AJP Elnaz Jafari

FP Voula Patrikios

IND Sanjeev Sabhlok



Bundoora


LIB Sahil Tomar

GRN Julie O'Brien

AJP Bella Holgate

FP Andrew Lu

IND Eric Koelmeyer



Buninyong (seat abolished)


ALP Michaela Settle*



Burwood (seat abolished)


ALP Will Fowles*


- Seat replaced by Ashwood, read more here



Carrum


LIB Bec Buchanan

GRN Jayde Lillico

AJP Taylor MacGregor Owen FP Georgia Erevnidis

IND Damian Willis



Caulfield


LIB David Southwick*

ALP Lior Harel

GRN Rachel Iampolski

AJP Asher Myerson

IND Nomi Kaltmann LDP Michael Abelman


torney- Nomi Kaltmann has the backing of Climate 200



Clarinda


ALP Meng Heang Tak*

LIB Anthony Richardson

GRN Jessamine Moffett

AJP Sue Litchfield

IND Hung Vo

IND Caroline White


- Caroline White ran in the third position on the Liberal Democrats' senate ticket in Victoria at the 2022 federal election



Cranbourne


ALP Pauline Richards*

LIB Jagdeep Singh

GRN Kiran Vempati

AJP Gwynne Brennan

DHJP Peter Philpott

FP Gerardine Hansen



Croydon


LIB David Hodgett*

ALP Sorina Grasso

GRN Brendan Powell

AJP Harley McDonald-Eckersall



Dandenong


ALP Gabrielle Williams*

LIB Karen Broadley

GRN Matthew Kirwan

AJP Andrew Klop

LDP Tham Turner



Eildon


LIB Cindy McLeish*

ALP Jane Judd

GRN Wil Mikelsons

AJP Chloe Bond

FP Joshua Rusic

IND Robert Thornton

IND FUS Kammy Cordner Hunt


NO LONGER RUNNING

FP Richard Hudson



Eltham


ALP Vicki Ward*

LIB Jason McClintock

GRN Alex Grimes

AJP Catriona Marshall



Essendon


ALP Danny Pearson*

LIB Angelo Baronessa

GRN Jared Prentis

AJP Gayle Williams

FP David Wright

RP Nicholas Hope

VS Daniel Nair Dadich



Eureka


ALP Michaela Settle

LIB Paul Tatchell

GRN Sam McColl

AJP Wendy Morrison

IND Mark Banwell

IND Michael Ray

IND Nicola Reid


- New seat

- Michaela Settle is the current member for the abolished seat of Buninyong

- Michael Ray appeared to have the backing of The Sensible Centre & was considered their "team leader," but has since told 6 News there is no affiliation



Euroa


NAT Annabelle Cleeland

LIB Brad Hearn

ALP Angela Tough

GRN James Bennett

AJP Elaine Haddock


RETIRING

NAT Steph Ryan


NO LONGER RUNNING

AJP Clare van Balen



Evelyn


LIB Bridget Vallence*

ALP Lorna Dent

GRN Andrew Henley

AJP Jan Heald

IND Nat De Francesco

IND Rosalie De Francesco



Ferntree Gully (seat abolished)


LIB Nick Wakeling*



Footscray


ALP Katie Hall*

LIB Emete Joesika

GRN Elena Pereyra

AJP Shohre Mansouri

DLP Alan Williams

VS Jorge Jorquera



Forest Hill (seat abolished)


LIB Neil Angus*


- Seat replaced by Glen Waverley, read more here



Frankston


ALP Paul Edbrooke*

LIB Michael O'Reilly

GRN Emily Green

AJP Elizabeth Johnston

FP Dragan Suric

IND Darren Bergwerf

LDP Chrysten Abraham



Geelong


ALP Christine Couzens*

LIB James Bennett-Hullin

GRN Aleisha Smith

AJP Bob Motta

IND SA Angela Carr



Gembrook (seat abolished)


LIB Brad Battin*


- Seat split into Berwick, Pakenham & Monbulk, read more here



Gippsland East


NAT Tim Bull*

ALP Stephen Richardson

GRN Nissa Lin

AJP Sally Court

SFF Ricky Muir



Gippsland South


NAT Danny O'Brien*

ALP Denise Ryan

GRN Jay Tiziani-Simpson

AJP Helen Jeges

FP Angela Newnham

IND Clay Esler



Glen Waverley


LIB Neil Angus*

ALP John Mullahy

GRN Steph Partridge

AJP Maddy Hance



Greenvale


ALP Iwan Walters

LIB Usman Ghani

GRN Cristina Santa-Isabel

AJP Rosanna Furina

IND Fatma Erciyas

VS Mutullah Can Yolbulan


- New seat



Hastings


LIB Briony Hutton

ALP Paul Mercurio

GRN Paul Saunders

AJP Tyson Jack

FP Toni Steinbergs

IND Robert Whitehill


RETIRING

LIB Neale Burgess



Hawthorn



- John Pesutto was the Member for Hawthorn from 2014-2018

- Melissa Lowe has the backing of Hawthorn Independents & Climate 200



Ivanhoe


ALP Anthony Carbines*

LIB Bernadette Khoury

GRN Emily Bieber

AJP Sonja Ristevski



Kalkallo


ALP Ros Spence

LIB Bikram Singh

GRN Callum John French

AJP Frances Lowe

NDP Smiley Sandhu

VS Sergio Monsalve Tobon


- New seat

- Ros Spence is the current member for the abolished seat of Yuroke



Kew


GRN Jackie Carter

AJP Ruby Schofield

IND Finlay Davis


RETIRING


- Sophie Torney has the backing of Kew Independents & Climate 200



Keysborough (seat abolished)


RETIRING


- Seat split into Clarinda, Dandenong & Mordialloc, read more here



Kororoit


ALP Luba Grigorovitch

LIB John Fletcher

GRN Ben Chester

AJP Katherine Divita

DLP Michael Deverala

NDP Jaz Chandok

VS Belle Gibson


RETIRING

ALP Marlene Kairouz



Lara


ALP Ella George

LIB Ralph Krein

GRN Courtney Gardner

AJP Peter Kelly

IND SA Sarah Hathway

LDP Max Payne


RETIRING

ALP John Eren



Laverton


ALP Sarah Connolly LIB Raja Reddy

GRN Braishna Durzada

AJP Pouya Bagheri

DLP Michael Wirth

IND Rufo Paredes

NDP Gurneet Soni

VS Catherine Robertson


- New seat

- Sarah Connolly is the current member for Tarneit



Lowan


NAT Emma Kealy*

ALP Mick Monaghan

GRN Ricky Lane

AJP Tamasin Ramsay

IND Amanda Mead



Macedon


ALP Mary-Anne Thomas*

LIB Dominic Bonanno

GRN Marley McRae McLeod

AJP Iris Bergmann

FP Kerryn Sedgman

IND Huntly Barton

PHON Amanda Evezard



Malvern


LIB Michael O'Brien*

ALP Darren Natale

GRN Mitchell Fuller

AJP Leonie Schween



Melbourne


GRN Ellen Sandell*

ALP Rebecca Thistleton

LIB George Palackalody

AJP Rabin Bangaar

FP Steven Smith

RP Nicola Foxworthy

VS Colleen Bolger



Melton


ALP Steve McGhie*

LIB Graham Watt

GRN Praise Morris

AJP Fiona Adin-James

DHJP Samantha Donald

FP Tony Dobran

HAP Lucienne Ciappara

IND Jarrod Bingham

IND Ian Birchall

IND Jason Perera

NDP Jaz Chandok

SFF Paul Blackborrow



Mildura


IND Ali Cupper*

ALP Stella Zigouras

LIB Paul Matheson

NAT Jade Benham

GRN Katie Clements

AJP Angylina Zayn

IND Sonia Brymer

IND Glenn Milne


NO LONGER RUNNING




Mill Park


ALP Lily D'Ambrosio*

LIB Paige Yap

GRN Chris Kearney

AJP Marcia Simons

FP Andrew Filippopoulos



Monbulk


ALP Daniela De Martino

LIB Gareth Ward

GRN Michael Ormsby

AJP Leah Folloni

IND A1 Craig Cole


RETIRING


- Craig Cole is the Victorian state coordinator of AustraliaOne (who are unregistered), and ran with their backing in the seat of Casey at the 2022 federal election



Mordialloc


ALP Tim Richardson*

LIB Phillip Pease

GRN Daniel Lessa

AJP Chi Vo

FP Deborah Albrecht

IND Sarah O'Donnell

IND Phil Reid



Mornington


LIB Chris Crewther

ALP Georgia Fowler

GRN Harry Sinclair

AJP Leonie Schween

FP Paul Pettitt

IND Jane Agirtan


RETIRING

LIB David Morris


- Kate Lardner has the backing of Climate 200



Morwell


ALP Kate Maxfield

LIB Dale Harriman

NAT Martin Cameron

GRN Rochelle Hine

AJP Jessica McAuliffe

FP Alexander Maidana

IND Sharon Gibson

IND Tracie Lund

PHON Allan Hicken

SFF David Snellingt


RETIRING

IND Russell Northe


NO LONGER RUNNING

ALP Kacie Duncan



Mount Waverley (seat abolished)


ALP Matt Fregon*


- Seat split into Ashwood & Glen Waverley, read more here



Mulgrave


AJP David Mould

IND Howard Lee

IND Joseph Toscano


NO LONGER RUNNING


- Aidan McLindon was the Member for Beaudesert in the Queensland Parliament from 2009 until 2012 as a member of the LNP, The Queensland Party, Katter's Australian Party & briefly as an independent - and has also previously been a candidate for the Liberals & Family First and a member of the Nationals & the Australian Federation Party



Murray Plains


NAT Peter Walsh*

ALP Damien Hurrell

GRN John Brownstein

AJP Glenys Leung



Narracan


LIB Wayne Farnham

NAT Shaun Gilchrist

ALP Justin Seddon

GRN Alyssa Weaver

AJP Laura Rees

FP Leonie Blackwell

PHON Casey Murphy


RETIRING

LIB Gary Blackwood


NO LONGER RUNNING

IND Benny Lucas


- Benny Lucas had the backing of The Sensible Centre, but pulled out of the race in October & "fully endorsed" Liberal candidate Wayne Farnham



Narre Warren North


ALP Belinda Wilson

LIB Timothy Dragan

GRN Laura McLean

AJP Sheree Gardner

IND Stephen Capon

LDP Stephen Matulec

SFF Monique Ruyter


RETIRING

ALP Luke Donnellan



Narre Warren South


ALP Gary Maas*

LIB Annette Samuel

GRN Susanna Moore

AJP Michael Gallagher

FP Geoff Hansen

IND Tylere Baker-Pearce

LDP Christine Skrobo



Nepean


ALP Chris Brayne*

LIB Sam Groth

GRN Esther Gleixner

AJP Shannon Meilak

CAP Jay Miller

FP Hank Leine

IND Charelle Ainslie

IND Elizabeth Woolcock


NO LONGER RUNNING

LIB David Burgess

LIB Elizabeth Miller


- Elizabeth Woolcock - who let her Liberal membership lapse in May 2022 - said she had planned to stand for preselection as the Liberal candidate but knew Sam Groth had the numbers, with David Burgess (now running in the Eastern Victoria Region) & Elizabeth Miller also contesting the Liberal preselection contest



Niddrie


ALP Ben Carroll*

LIB Alan Youhana

GRN Declan McGinness

AJP Lis Viggers

DLP Jane Byrne

FP Frank Maugeri

NDP Georgia Grammenos

VS Brad Reich



Northcote


ALP Kat Theophanous*

LIB Stewart Todhunter

GRN Campbell Gome

AJP Tim Oseckas

FP Anastacia Ntouni

LDP Anthony Cave

RP April Clarke

VS Kath Larkin



Oakleigh


LIB Jim Grivokostopoulos

GRN Hsiang-Han Hsieh

AJP Loraine Fabb

IND Parashos Kioupelis

IND Dominique Murphy



Ovens Valley


NAT Tim McCurdy*

ALP Zuvele Leschen

GRN Zoe Kromar

AJP Aisha Slater

FP Mark Bugge

LDP Julian Fidge



Pakenham


ALP Emma Vulin

LIB David Farrelly

GRN Michelle Maibaum

AJP Hannah Pledger-Firth

FP Sammi Clarke

IND Brett Owen

IND Singh Sagoo

LCP Elissa Smith

PHON Angela Siladji


- New seat



Pascoe Vale


ALP Anthony Cianflone

LIB Tom Wright

GRN Angelica Panopoulos

AJP Elizabeth Adams

IND SA Sue Bolton

RP Margee Glover

VS Madeleine Hah


NO LONGER RUNNING

ALP Lizzie Blandthorn


- Lizzie Blandthorn is the current member for Pascoe Vale but will be contesting the seat of Northern Metropolitan Region in the upper house



Point Cook


ALP Mat Hilakari

LIB Angela Newhouse

GRN Shamsher Khan

AJP Terri Beech

DLP Michael Freeman

DHJP Scott Grimley

FP Adrian Abdulovski

HAP Emma Law

IND Joe Garra

IND Shwetali Sawant

IND Larry Zhao

NDP Rakhi Chaudhary

TMP Lisa Gatti

VS Alex McAulay


- New seat

- Shwetali Sawant was running for the Victorians Party before they pulled out of the election, and now has the backing of The Sensible Centre



Polwarth


LIB Richard Riordan*

ALP Hutch Hussein

GRN Hilary McAllister

AJP Elisha Atchison

DHJP Joseph Remenyi

IND Denes Borsos



Prahran


GRN Sam Hibbins*

ALP Wesa Chau

LIB Matt Lucas

AJP Alice Le Huray

IND Alan Menadue


NO LONGER RUNNING

LIB Jen Dow



Preston


ALP Nathan Lambert

LIB Amanda Paliouras

GRN Patchouli Paterson

AJP Rachel Unicomb

FP Angelique Matias

IND Gaetano Greco

RP Carmen Lahiff Jenkins

VS Steph Price

RETIRING

ALP Robin Scott



Richmond


RETIRING


NO LONGER RUNNING



Ringwood


ALP Will Fowles

LIB Cynthia Watson

GRN Reuben Steen

AJP Nicholas Rowe

FP Robyn Siemer

RETIRING

ALP Dustin Halse



Ripon


LIB Louise Staley*

ALP Martha Haylett

GRN Earl James

AJP Holly Sitters

DHJP Wren Louise Wilson

IND Bernard Quince

IND Wayne Rigg

SFF Luke Smith



Rowville


LIB Kim Wells*

ALP Manny Kaur Verma

GRN Angelica di Camillo

AJP Diane Glenane

IND Nicole Seymour



Sandringham


LIB Brad Rowswell*

ALP Bettina Prescott

GRN Alysia Regan

AJP Barbara Eppingstall

IND Rodney Campbell

IND Clarke Martin



Shepparton


IND Suzanna Sheed*

ALP Liam Cowan

LIB Cheryl Hammer

NAT Kim O'Keeffe

GRN Ian Christoe

AJP Katherine Taylor

FP Dianne Teasdale


NO LONGER RUNNING

AJP Peter Lalich



South Barwon


ALP Darren Cheeseman*

LIB Andrew Katos

GRN Genevieve Dawson-Scott

AJP Naomi Adams

DHJP Jeynelle Marie Dean



South-West Coast


LIB Roma Britnell*

ALP Kylie Gaston

GRN Thomas Campbell

AJP Jacinta Anderson

DHJP James Grimley

IND Carol Altmann



St Albans


ALP Natalie Suleyman*

LIB Maria Kerr

GRN Joel Bentley

AJP Jason Caracassis

DLP Mark Hobart

IND Virginia Tachos

VS Van Thanh Rudd


- Mark Hobart was initially running for the Freedom Party in the Northern Metropolitan Region



Sunbury


ALP Josh Bull*

LIB Simmone Cottom

GRN Richard Burke

AJP Rohanna Mohr

DLP Peter Bayliss

NDP Georgia Grammenos

VS James Gallagher



Sydenham


ALP Natalie Hutchins*

LIB Joseph Cullia

GRN Maggie Ralph

AJP Karina Leung

DLP Jakueline Radovani

FP Alejandro Ramos

VS Hajar Chlihi



Tarneit


ALP Dylan Wight*

LIB Preet Singh

AJP Maurita Rahn

IND Aijaz Moinuddin

NDP Jaydeep Patel

VS Claudio Uribe



Thomastown


ALP Bronwyn Halfpenny*

LIB Gurdawar Singh

GRN Matt Sinapi

AJP Evie Levens

VS Kelly Cvetkova



Warrandyte


LIB Ryan Smith*

ALP Naomi Oakley

GRN Deepak Joshi

AJP Nicola Rae

IND Cynthia Pilli



Wendouree


ALP Juliana Addison*

LIB Samantha McIntosh

GRN Ellen Burns

AJP Bryn Hills



Werribee

haw

ALP Tim Pallas*

LIB Mia Shaw

GRN Jack Boddeke

AJP Josh Segrave

DLP Catherine Breakwell

DHJP Patricia Wicks

FP Mark Strother

HAP Karen Hogan

IND Patrizia Barcatta

IND Paul Hopper

IND Heni Kwan

NDP Prashant Tandon

TMP Trevor Collins

VS Sue Munro



Williamstown


ALP Melissa Horne*

LIB Daria Kellander

GRN Suzette Rodoreda

AJP Patricia Mackevicius

DLP Rochelle Fisher

FP Alexander Ansalone

VS Julien Macandili



Yan Yean


ALP Lauren Kathage

LIB Richard Welch

GRN Samantha Mason

AJP Ruth Parramore

DHJP Mandy Grimley

SFF Alexander Krstic

RETIRING

ALP Danielle Green



Yuroke (seat abolished)


ALP Ros Spence*


- Seat split into Greenvale & Kalkallo, read more here


 

Unknown


NO LONGER RUNNING

VP Philip Le Liu

VP Helen Pavlidis

VP Joanne Tadmore

 

Reminder - if a candidate listed has a hyperlink attached to them, click them to see more reports on them, from 6 News.


And don't forget, if you believe we've forgotten a candidate or gotten something wrong, please don't hesitate to DM us on social media - @6NewsAU - or email contact@6newsau.com Help support unbiased journalism & keep us independent: donate just $4 a month on Patreon & receive exclusive benefits. Want to inform others? Share the link to this story on social media & with your family & friends using the buttons below.

Comments


bottom of page